EU PRO Program finansiraju Evropska unija i Vlada Republike Srbije
  • Republika Srbija
  • UNOPS

Lebane, 26. maj 2019.

Razvijanje softvera, radne kulture i zajednice

Uz pomoć Evropske unije, kroz razvojni program EU PRO dodeljeno je 2.1 milion evra podrške za nabavku nove opreme i unapređenje konkurentnosti 106 preduzeća sa jugoistoka i jugozapada Srbije.

Među firmama čiji su predlozi projekata odobreni u okviru ovog konkursa, našlo se i preduzeće Badin Soft koja se bavi kreiranjem softvera namenjenim kompanijama iz različitih oblasti poslovanja uključujući finansije, infrastrukturu, autoindustriju, konsalting i dizajn.

Tokom samo dve godine svog postojanja Badin Soft je osvojio tržište stekavši desetak velikih klijenata u zemlji, ali i na evropskom, američkom, azijskom i autralijskom kontinentu.

Kompaniju su krajem 2016. godine pokrenuli Dušan Cvetković i Božidar Ignjatović, dvojica mladih, posvećenih stručnjaka sa jasnom vizijom za svoj biznis. Danas kompanija broji više od 60 zaposlenih dok je na nedavno održanom Forumu naprednih tehnologija Dušan dobio priznanje za najboljeg mladog preduzetnika u ovoj oblasti.

Među svoje najskorije uspehe ubrajaju i saradnju sa razvojnim programom EU PRO koji finansira EU a preko kojeg je Badin Soft dobio podršku u vrednosti od 20.000 evra za nabavku servera za obradu i skladištenje podataka kao i uvođenje ISO standarda za njihovu zaštitu i bezbednost.

„Donacija Evropske unije je vrlo značajna za nas jer će doprineti razvoju i napredovanju naše kompanije, a pomoćiće nam da ostvarimo naš strateški -da razvijemo sopstveni proizvod. Takođe, Badin će unaprediti i infrastrukturni deo i uvešće odgovarajuće standarde i licence. Na taj način ćemo se još bolje pozicionirati na tržištu kao ozbiljna kompanija koja prepoznaje potrebe klijenata i garantuje sigurnost u svakom delu poslovanja“, kaže Aleksandra Vidojković, portfolio menadžerka firme.

Kao obaveznu društveno odgovornu komponentu projekta ova kompanija je u Lebanu opremila kabinet za matematiku u Osnovnoj školi „Radovan Kovačević – Maksim“, instituciji staroj čak 133 godine koja danas broji 560 učenika i 92 prosvetna radnika. Iako brojni rezultati koje učenici ostvaruju na opštinskim i republičkim takmičenjima potvrđuju da škola može da se pohvali izvanrednim nastavnim kadrom, stari i oštećeni školski inventar uvek predstavlja problem.

Svojim angažmanom Badin Soft je obezbedio da dvadeset i pet dotrajalih školskih klupa bude zamenjeno novijim radnim stolovima, a kabinetu je dodeljen i jedan lap top koji će osnovcima iz ove škole pružiti mogućnost da gradivo savladaju kroz modernu i interaktivnu nastavu.

„Posebno smo zahvalni Badin Soft na donaciji koja će nam mnogo značiti za bolju i uspešnu realizaciju nastavnog plana i programa,˝ kaže Nebojša Đorđević, direktor ove škole.

Takođe, povodom Međunarodnog „Dan devojčica u IKT sektoru” Badin Soft bio je domaćin učenicama Osnovne škole „Čegar“ iz Niša, koje su sa devojkama iz ove kompanije razgovarale na temu žena u IT svetu u kojem inače dominiraju muškarci. Ova akcija koju je pokrenulo Udruženje poslovnih žena Srbije ima za cilj da devojčice osnaži prilikom odabira budućih profesija, da ne podležu stereotipima, već da se rukovode ličnim interesima i talentima.

Badin Soft je i ranije organizovao slične društveno odgovorne aktivnosti, ali je ovo prvi put da akciju sprovodi u okviru projekta koji podržava Evropska unija preko razvojnog programa EU PRO. Naime, EU je opredelila 2,1 milion evra za nabavku nove opreme za 106 preduzeća sa jugoistoka i jugozapada Srbije kako bi se unapredila konkurentnost lokalne privrede. Preduzeća kojima su odobrena sredstva, a među kojima je i niški Badin Soft, sprovešće aktvnosti društveno odgovornog poslovanja i pružiti podršku svojim zajednicama, tako što će opremiti vrtiće, škole, domove zdravlja, ili pomoći ranjivin grupama.

Podrška EU u velikoj meri doprinosi preduzećima da razvijaju svoje strateške ciljeve i unaprede poslovanje. Kreiranjem povoljnog ambijenta otvaraju se prilike za nova radna mesta i opšti razvoj zajednice. Evropska unija je za trogodišnji program EU PRO, koji je počeo januara 2018. godine opredelila ukupno 25 miliona evra od čega 4,5 miliona za unapređenje preduzetnišva.